ONLINE REZERVASYON
Yatay desteğimiz yoktur. Lütfen dik modda kullanınız.
Kalite Politikaları

Kalite Politikaları

Toplam Kalite Politikalarımız ;

ISO 9001 ; Kalite Sistemi

Kalite bizler için bir tutkudur. İşimizi ve sunduğumuz hizmetleri sürekli geliştiririz. Kalite standartlarımızı yalın ve anlaşılır olarak tanımlarız ve bunların tüm kurum çalışanlarımız ve diğer paydaşlarımızca tam benimsenmesini sağlarız. Yönetim kadroları olarak tüm kalite süreçlerinin yürütülmesi ve geliştirilmesinden ve yasal şartlara uymaktan birinci derecede sorumluyuz.

ISO 22000 ; Gıda Güvenliği Sistemi

Konuklarımıza en kaliteli ve en taze gıda ürünlerini sunarız. Gıda üretimini, sunumunu ve hijyen ile ilgili olan süreçlerimizi hassasiyetle ve profesyonelce yönetiriz. T.C. Kanun ve ilgili gıda mevzuatlarına %100 bağlı şekilde çalışırız. Gıda güvenliği konusunda büyük dikkat ve süreklilik temeli ile çalışmalarımızı yürütürüz.

ISO 18001 ; İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi

İş sağlığı ve güvenliği otellerimizde daima birinci öncelikli konumdadır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda T.C. Kanun ve İlgili mevzuatlarına %100 bağlı şekilde çalışırız. İş sağlığı ve güvenliği sisteminin gerektirdiği bütün çalışmaları ehil kadrolarımızla eksiksiz olarak otellerimizde yerine getirerek geliştirilmesini sağlarız.

ISO 14001 ; Çevre Güvenliği Sistemi

Çevremizi yüksek hassasiyetle koruruz. Bu konuda var olan standartları ve T.C. Kanun ve İlgili mevzuatlarını otellerimizde dikkatle uygularız. Çevre Yönetim sistemi bütünü içinde ve sürdürülebilirlik kavramı ile tüm çevre denetim kontrol ve yönetim faaliyetlerini eksiksiz olarak yerine getiririz ve çevre kirliliğinin önlenmesi için sürekli kendimizi geliştiririz.

ISO 10002; Şikayet Yönetimi Sistemi

Her konuğumuzun veya çalışanlarımızın şikayetini büyük bir özenle ele alırız. Şikayetlerin üzerini örtmeyiz. Bilakis şeffaflık ve dürüstlük ilkeleri nezdinde açıkça paylaşırız ve değerlendiririz. Çözüm için yüksek çaba sarf ederiz. Sorunun tekrarlanmaması için kalıcı çözümler geliştiririz ve T.C. Kanun ve İlgili mevzuatlarına %100 bağlı şekilde çalışırız. Tüm 10002 süreçlerinin yönetiminde ve idaresinde teknolojik olanaklardan maksimum seviyede istifade ederiz. Şikayet yönetimi verilerini, yönetim icra faaliyetlerimizle bütünleştiririz ve bu şekilde takımca süreklilikle en iyiye ulaşmayı hedefleriz.